KELEBEK ETKİSİNDEKİ YAŞAM ALANLARININ YARATICISI; MİMAR PAMİR VEFKİOĞLU

Dünyaca ünlü markaları bünyesinde bulunduran, ithal aksesuarların yanı sıra kendi imzasını taşıyan koleksiyonları ile dekorasyonda A’ dan Z’ ye hizmet veren Villa Pamir, Mimar Pamir Vefkioğlu’nun 30 yıllık tecrübesinin eseri…
Bugünkü başarısının tesadüf olmadığının sinyallerini, daha küçük bir çocuk iken yaptığı çizimler ile veren Pamir Hanım’ın, inşaat mühendisi olan babasının projelerine yardım ederken keşfedilen yeteneği, bugünün başarı hikâyesinin kaynağı.
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık ve Dekorasyon Bölümü mezunu olan Pamir Vefkioğlu, eğitiminin ardından, mesleğine olan aşkı ile zaman kaybetmeden atıldığı profesyonel çalışma hayatına “Villa Pamir” markasını yaratarak başladı.
Villa Pamir; 1984 yılında Ali Rıza Çarmıklı’nın isim babalığında, Maçka ‘nın elit ortamının o yıllarda çok daha fazla hissedildiği Abdi İpekçi Caddesi’ nde açıldı. Abdi İpekçi’ de bulunan lokasyonunu bir öneri ile Bağdat Caddesi’ ne taşıyan Pamir Hanım, ilginin yoğunluğu üzerine diğer mağazayla birlikte atölyeleri de karşıya taşımaya karar verir.
Villa Pamir; oturma gruplarından aksesuarlara, yemek takımlarından yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan her türlü üründe sizi ve ruhunuzu yansıtan tasarımlar sunuyor. Mimar Pamir Vefkioğlu’ nun tasarımları; mekânlara rahatlık, fonksiyonellik ve estetik çizgileri ile hayat veriyor.
Güzellik ve sıcaklığın klasik veya minimalist, her tarzda yakalanabileceğini vurgulayan Pamir Vefkioğlu, projelerinde yaşam alanlarında sıcaklığını ve sahibini yansıtan karakteristik tasarımlar yapıyor.
Her şeyin tatlı bir harmanını seven Mimar Vefkioğlu, çizgilerin yalınlığını yumuşak ve iç ısıtan dokular ile buluşturarak, yaşam alanlarında sıcak geçişlerin yaşandığı bir atmosfer yaratıyor.
Mekân tasarımlarına, işe daha proje aşamasındayken başlayan Pamir Hanım, kendisini evin her noktasına uçabilen bir kelebeğe benzetiyor. Böylece evi her açıdan ele alan Pamir Hanım, tasarım fikirlerini o anda belirliyor ve bir arı misali atölye aşamasına geçiyor.
Dünyadaki son trendleri Avrupa ve Amerika’ daki dekorasyon fuarları ve müzayedeleri gezerek takip eden Pamir Hanım, Türkiye’ de imal edilemeyecek ve kendisini etkileyen özel tasarım ürünlerini tercih ederek, Villa Pamir aracılığı ile dekorasyonda farklılık arayanların beğenisine sunuyor.
Feneryolu’ndaki mağazasında klasik, dömiklasik ve deri ürünler sergilenirken, yoğunluklu olarak konsept ürünler kimlik kazanıyor.
Pamir Hanım’ın; Domus Academy’ de mimarlık eğitiminin ardından Giugiaro Architettura’ daki deneyimleri ile tasarım dünyasına farklı bir perspektif katarak başarılı çizgisiyle fark yaratan kızı, Mimar Perim Leyla Vefkioğlu da, proje bazlı çalışmaların yanı sıra kişiye modern özel tasarımlar da yapıyor. Şehir evi, orman evi, dağ evi ve deniz evi konseptleri adı altında yapılan projeler ile hayalinizdeki yaşam alanı Villa Pamir imzası ile gerçeğe dönüşüyor.
Maitland Smith, Hictory Chair, Decorative Crafts, Tyndale, Lane Venture, Fine Art, Fair Field, Franco Ballerini, Epoca, Barj Buzzoni, Maison Claire, Hummel, Mechini Sergio gibi seçkin markaların koleksiyonları ile de mobilya, aksesuar, kumaş ve göz alıcı aydınlatma seçenekleri sunuyor.

Tarihçe

1984 yılında Maçka’da Ali Rıza Çarmıklı’nın isimlendirdiği İstanbul’un seçkin ailelerine hizmet vermeye başlayan Villa Pamir, aynı yıl kendi zanaat atölyesini kurarak ilk tasarımlarını da hayata geçirmiş oldu.

Zamanla Mimar Pamir Vefkioğlu’nun dekorasyon anlayışının İstanbul’un köklü semtlerinden sonra yeni yerleşim merkezlerine de yayılması ile İstanbul Kadıköy  Sahilyolu’nda daha büyük bir mağaza alanına geçildi.

Halen Kadıköy yakasında hizmet veren Villa Pamir; 30 yıllık süreçte projesi tamamlanan sayısız tarihi yalı, villa ve Anadolu Yakası saray düzenleme ve dekorasyonları ile yüksek kaliteli üretim ve dekorasyon anlayışını betimlemiş oldu.

Her projede çok hassas davranan Mimar Pamir Vefkioğlu, sanatsal ayrıntılardan vazgeçmeden, malzeme, teknik ve stilleri buluşturarak, tasarım ve el işçiliğini yeniden yorumlamış oldu.

Louis XV, Louis XVI, Regency Dönemi ve İngiliz stillerinden de etkilenen Mimar Pamir Vefkioğlu, Villa Pamir imzasına yakışan modern yorumlarla genç neslin de dömi-klasik anlayışına çarpıcı yenilikleri getirmiş oldu.

Mimariye Genel Bakış

Mimarî, tutku ve sanatla geçen 30 yılın başarı hikayesi… Yüksek Mimar Pamir Vefkioğlu ve ekibinin, her bir parçasını özenle tasarladığı koleksiyonların yanı sıra dünyaca önemli ithal markaların aksesuarları da seçkin yaşamların sofistike imzası oluyor.

Modern üretim tekniklerinin yanı sıra günümüzde el oymacılığı sanatını da yaşatan Villa Pamir, dekorasyon stillerinin zarafetle yansıdığı ürün grupları ile tarzları kişiselleştiriyor.

Yıllar içinde birçok tasarımı ikonikleşmiş olan özgün parçaların da yer aldığı seri numaralı limitli üretimler de önemli bir Villa Pamir ayrıcalığı yaşatıyor. Villa Pamir tecrübesi ve işçiliğinin dünya dekorasyon trendleriyle uyumlu birlikteliği nesilden nesile aktarılan bir dekorasyon tarzı olarak yoluna devam ediyor.

 

 

<%-- --%>